İbrahim Emre Erkek
Kurucu

Meta Architect projesini cevap aradığım ” Başka türlüsü mümkün mü?” sorusuna yeni bir bakış açısı kazandırmak için başlattım. Kendi alanım mimarlığın günümüz koşullarında ele alınışının hayallerimi ve hedeflerimi karşılamadığını düşünerek, geleceğin bize sunduğu imkanları benim gibi düşünen insanlara ulaştırmayı amaç edindim. İnanıyorum ki yalnızca mimarlık alanında değil, tasarım gayesi olan birçok insan günümüz bakış açısının kendisine yetersiz geldiğini hissediyor, farklı bir yol arıyor. Birlikte yeni bir yol çizebilir, hayallerimize ulaşabiliriz. Meta Architect projesinin günümüz ve gelecek arasında bir köprü olabileceğine, kolektif güç oluşturabileceğine, tasarım ilkelerini yeniden kurgulayabileceğine inanıyorum.

Erman Erkek
Proje Yöneticisi

Kripto değerler, nft, sanal gerçeklik, metaverse, web3.0. Değişen dünyanın ve gelişen teknolojinin ürünleri. Ödeme sistemlerimiz, sanat anlayışımız, internet dünyası değişiyor. Ben de bu değişimle gelen yenilikleri yakından takip eden birisi olarak gerçek dünya ile sanal dünyanın iç içe geçebildiği birbirini etkileyebildiği bu projenin bir parçası oldum. Sıra tasarım dünyasında.

Beyza Mert
Dijital Mekan Tasarımcısı

Günümüzde büyük ivmeyle hayatımıza giren ve sanal gerçeklik kazanan bir oluşum var. Değişen dünyaya uyum sağlamak insanoğlu için kaçınılmaz. Bir mimar olarak ihtiyaçlara yönelik çözüm üretmek ve gerçekleştirmek, sanal dünyada asıl olanın eksiklerini kapatmak üzere yola çıkmış bulunuyorum. Metaverse düzeninde, gerçek dünyanın tasarım sınırlarını bir kenara kaldırıp, bulunduğumuz yerden ihtiyaçlarımızı istediğimiz şekilde ve zamanda karşılayarak buna ulaşacağız.

Tasarımın Yeni Adresi

Metaverse

Bilgi Paylaşımı

Teknoloji dünyası yeni bir sanal evren kuruyor ve evren her geçen gün gelişiyor. Bu evrenin tasarımını da gerçek dünyadaki tasarımcılar yapıyor. Kendine yeni ufuklar açmak isteyen tasarımcılara Metaverse imkanlarını aktarıyoruz.

Tasarımın Evrimi

Yeni tasarım anlayışında temel olan özgürlük. Bu evrende hiçbir yönetmeliğe bağlı kalmadan, fizik kanunlarını hiçe sayarak dilediğiniz tasarımı yapabilirsiniz.Tek yapmanız gereken hayal etmek. Kim bilir belki de uçan evinizi Rhino kullanarak hazırlar, avatarınızı Blender’ da oluşturur ve Eyfel Kulesi’ nin karşısındaki sanal arazinize yerleştirirsiniz.

Ortak Hedef

Günümüz dünyasının sunmuş olduğu tasarım yöntemlerinin yetersiz geldiği, farklı arayışlar içerisinde olan insanları bir araya getiriyoruz. Tasarım ilkelerinin yeniden yazılacağı yakın geleceğe yalnızca hazırlanmak değil, yön vermek istiyoruz.

Tasarım Programları ve Sanal Evreni

Bağlayan Arşiv

Entegrasyon

Tasarımda kullanılan Revit, Rhino, 3ds max, Sketchup, Blender gibi programları Metaverse uyumlu Unreal Engine, Unity Engine gibi programlara entegre ederek sanal bir ürün kütüphanesi oluşturuyoruz.

Ölçeklenebilirlik

Sanal evren fizik kanunlarından bağımsız çalışır. Gerekli teknik altyapı ve donanımla katmanlanabilir, sınırlar esnetilebilir. Dijital arşiv ile üretici ve kullanıcılara sınırsız ürün potansiyeli sunuyoruz.

Sürdürülebilirlik

Fiziki üretime, kataloglara ve lojistiğe ihtiyaç duymayan dijital arşivle doğal kaynak kullanımını azaltıyoruz. Ürün sağlayıcılarının portföy yenileme yöntemlerini değiştirerek zaman verimliliği sağlıyoruz.

Finansal Katkı

Ürün sağlayıcılarının fiziki katalog, satış marketleri, lojistik giderlerini azaltıyoruz. Yalnızca e-ticaret siteleri ya da sanal evren mağazaları gibi tüketim odaklı sunumların haricinde ürünlerin doğrudan 3 boyutlu modellere yerleştirilebilmesini sağlıyoruz.

Güvenlik

Sanal platformlar dijital imza imkanı sunar. Blockchain teknolojisi bu dijital imzaları kişisel birer koda dönüştürür ve şifreler.Dışarıdan müdahale edilemez ve tasarımlarınız kopyalanamaz.

Sınırsız Erişim

Fiziki dağıtım ve sunum imkanlarının ötesine geçerek mesafe ya da maddi yeterlilikleri sorun olmaktan çıkarıyor, sınırların ötesinde bir yayılma imkanı sunuyoruz. Metaverse yani evrenin ötesinde bir erişim.

Meta Architect

Hayalimiz

Herkes İçin Tasarım

Tasarımın yalnızca tasarımcıların elinde olan bir kavram olmaktan çıkarıp herkesin, her an, her yerde yapabileceği bir kavram olmasını hayal ediyoruz. Fizibilitesi yapılmış altlıklar üzerinden herkesin kendi yaşam alanını kendisinin tasarlayabileceği bir sanal evren uygulaması kurgulamayı hedefliyoruz.

İnteraktif Gelecek

Mekan tarayıcıları, 3 boyutlu modelleme sistemleri ve oyun motorlarını kullanarak herkesin interaktif olarak ürün ve mekan kurgusunu oluşturabilmesini, sanal evren kimliklerini tasarlayabilmelerini hayal ediyoruz.

Yeniden Yaşam

Görünüş, sosyal-ekonomik imkanlar, fiziki yeterlilikler farketmeksizin oluşturulacak sanal karakterlerle ve sanal mekanlarla yeni bir hayat kurgulanacak geleceğe dahil olan değil, tasarlayan taraf olmak istiyoruz.